Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (250)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (473)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
Invitrogen™ MagicMedia™ E. coli Expression Medium, Powder
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Format | Kit |
|---|---|
| Species | Escherichia coli |
| Product Line | MagicMedia |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Columbia Blood Agar Base
For enhanced beta-hemolytic reactions after overnight incubation and for cultivation of fastidious microorganisms
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 10g/L, Proteose Peptone No. 3 5g/L, Yeast extract 5g/L, Beef heart infusion from 500 g 3g/L, Corn Starch 1g/L, Sodium Chloride 5g/L, Agar 15g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, EP, ISO |
| For Use With (Application) | For enhanced beta-hemolytic reactions after overnight incubation and for cultivation of fastidious microorganisms |
| Media Type | Columbia Blood Agar Base |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Violet Red Bile Agar
For enumerating coliform organisms in dairy products
| Content And Storage | 2°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Yeast extract 3g/L, Peptone 7g/L, No. 3 Bile Salt 1.5g/L, Lactose 10g/L, Sodium Chloride 5g/L, Agar 15g/L, Neutral red 0.03g/L, Crystal Violet 2mg/L |
| Color | Violet Red |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | BAM, CCAM, COMPF, ISO, SMD |
| For Use With (Application) | For enumerating coliform organisms in dairy products |
| Media Type | Violet Red Bile Agar |
BD Difco™ Plate Count Agar
Used for obtaining microbial plate counts from milk and dairy products, foods, water and other materials of sanitary importance. BD™ Difco™ Plate Count Agar is a dehydrated medium base that meets APHA requirements.
| Content And Storage | 2°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated Solid |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 5g/L, Yeast extract 2.5g/L, Dextrose 1g/L, Agar 15g/L |
| Color | Beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, CCAM, COMPF, EPA, ISO, SMD, SMWW, USDA, APHA |
| For Use With (Application) | For obtaining microbial plate counts from Milk and dairy product, foods, Water and other materials of sanitary importance |
| Media Type | Plate Count Agar |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: m LES Endo Agar
For enumerating coliforms in water by membrane filtration
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Bottle |
| Formulation | Yeast extract 1.2g/L, Casitone 3.7g/L, Thiopeptone 3.7g/L, Tryptose 7.5g/L, Lactose 9.4g/L, Dipotassium Phosphate 3.3g/L, Monopotassium Phosphate 1g/L, Sodium Chloride 3.7g/L, Sodium Desoxycholate 0.1g/L, Sodium Lauryl Sulfate 0.05g/L, Sodium Sulfite 1.6g/L, Basic Fuchsin 0.8g/L, Agar 15g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | CE, COMPF, SMD, SMWW |
| For Use With (Application) | Coliform enumeration |
| Media Type | mLES Endo Agar |
BD Difco™ YPD Agar
Used for maintaining and propagating yeasts. BD™ Difco™ YPD Agar is a dehydrated powder for preparing culture media in molecular microbiology procedures.
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Yeast extract 10g/L, Peptone 20g/L, Dextrose 20g/L, Agar 15g/L |
| Color | Beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | For maintaining and propagating Yeasts in molecular microbiology procedures |
| Media Type | YPD Agar |
BD Difco™ LB Broth, Lennox
Used to propagate and maintain recombinant strains of Escherichia coli in molecular biology procedures. BD™ Difco™ LB Broth, Lennox is a nutritionally rich media developed by Lennox for growth of pure E. coli cultures.
| Content And Storage | Refrigerate at <30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 5g/L |
| Color | Light beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | CE |
| For Use With (Application) | For maintaining and cultivating recombinant strains of Escherichia coli |
| Media Type | LB Broth, Lennox |
BD Difco™ Sabouraud Dextrose Agar
Rendered more selective for fungi by the addition of antimicrobics. BD™ Difco™ Sabouraud Dextrose Agar is a general-purpose medium used in the cultivation of yeasts, molds and aciduric microorganisms. It is also recommended for the testing of cosmetics and food.
| Content And Storage | 2 to 25°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Peptic digest of Animal Tissue 5g/L, Pancreatic digest of Casein 5g/L, Dextrose 40g/L, Agar 15g/L |
| Color | Beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | BAM, CCAM, CMPH2, COMPF, EP, JP, MCM9, USP |
| For Use With (Application) | Cultivation of pathogenic and nonpathogenic fungi, particularly dermatophytes |
| Media Type | Sabouraud Dextrose Agar |
| Content And Storage | Refrigerate |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Broth |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Tryptose 20g/L, Lactose 5g/L, Dipotassium Phosphate 2.75g/L, Monopotassium Phosphate 2.75g/L, Sodium Chloride 5g/L, Sodium Lauryl Sulfate 0.1g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | Detection of Coliform organisms in materials of sanitary importance |
| Media Type | Lauryl Tryptose Broth |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: EC medium with 4-methylumbelliferyl-beta-D-glucuronide
For detecting Escherichia coli in water, food and milk
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Growth Medium |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Bottle |
| Formulation | Tryptose 20g/L, Lactose 5g/L, Bile Salts No. 3 1.5g/L, Dipotassium Phosphate 4g/L, Monopotassium Phosphate 1.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, 4-methylumbelliferyl-beta-D-glucuronide 0.05g/L |
| Shelf Life | 1095 Days |
| Certifications/Compliance | BAM, CCAM, EPA, SMWW |
| For Use With (Application) | Detection Escherichia coli in Water, food and Milk |
| Media Type | E.Coli Medium |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Potato Dextrose Agar
For cultivation of Yeasts and molds. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Potato Dextrose Agar is supplied in dehydrated format.
| Content And Storage | 2°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014, AOAC, BAM, BS12, CCAM, CMPH2, COMPF, EP, JP, MCM9, SMD, USP |
| For Use With (Application) | Isolation of Yeasts and molds |
| Media Type | Potato Dextrose Agar |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: mFC Broth Base
For cultivating and enumerating fecal Coliforms by the membrane filter technique at elevated temperature
| Content And Storage | Refrigerate |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Broth |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Bottle |
| Formulation | Tryptose 10g/L, Proteose Peptone 5g/L, Yeast extract 3g/L, Lactose 12.5g/L, Bile Salts 1.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Aniline blue 0.1g/L |
| Shelf Life | 1460 Days |
| Certifications/Compliance | CE, EPA, SMWW |
| For Use With (Application) | Used with Rosolic Acid in cultivating and enumerating fecal Coliforms by the membrane filter technique at elevated temperature |
| Media Type | mFC Broth Base |
BD Bacto™ Tryptic Soy Broth (Soybean-Casein Digest Medium)
Conforms with USP and EP specifications. BD™ Bacto™ Tryptic Soy Broth (Soybean-Casein Digest Medium) is a dehydrated, general purpose media for isolation, detection and cultivation of wide variety of microorganisms.
| Content And Storage | 2 to 25°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated (free-flowing, homogenous) |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 17g/L, Papaic digest of Soybean 3g/L, Dextrose 2.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Dipotassium Phosphate 2.5g/L |
| Color | Light beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, BS12, CCAM, CLSI, CMPH2, COMPF, EP, EPA, ISO, JP, MCM9, SMD, USDA, USP |
| For Use With (Application) | Cultivation of fastidious and non-fastidious microorganisms from a variety of clinical and nonclinical specimens |
| Media Type | Tryptic Soy Broth |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Xylose Lysine Deoxycholate (XLD) Agar
Moderately selective medium recommended for isolation and differentiation of enteric pathogens, especially Shigella species
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Xylose 3.5g/L, L-Lysine 5g/L, Lactose 7.5g/L, Saccharose 7.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Yeast extract 3g/L, Phenol red 0.08g/L, Sodium Desoxycholate 2.5g/L, Ferric Ammonium Citrate 0.8g/L, Sodium Thiosulfate 6.8g/L, Agar 13.5g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, BS12, CCAM, CMPH2, COMPF, EP, ISO, JP, MCM9, SMD, SMWW, USP |
| For Use With (Application) | Isolation and differentiation of enteric pathogens |
| Media Type | XLD Agar |
Gibco™ Bacto™ CD Supreme Fermentation Production Medium (FPM)
Gibco Bacto CD Supreme Fermentation Production Medium (FPM) is a chemically defined medium for microbial fermentation. It is a dehydrated powder medium (DPM) designed specifically for fermentation applications to support high-cell-density cultures of Escherichia coli.
| Includes | No antibiotics |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Dehydrated Powder |
| Shelf Life | 18 months |
| For Use With (Application) | Microbial Fermentation |
| Strain Designations | Escherichia coli |
| Product Line | Gibco, Bacto |